TRANSLATE
Multumim!
Publicitate

Recomandari
W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri

DTH - receptie TV satelit

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)

Publicitate

Top postatori
Costin (4042)
Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_vote_lcapCuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_voting_barCuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_vote_rcap 
titus08 (734)
Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_vote_lcapCuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_voting_barCuplare practica a programatorului  la shasiul tv . I_vote_rcap 
stanley (728)
BUGHIU (633)
Florinel TV (268)
fox (247)
ionica68 (108)
nicumicu47 (103)
schiopuion (85)
coconut (81)

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Google bot
Schimb

Cuplare practica a programatorului la shasiul tv .

In jos

Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . Empty Cuplare practica a programatorului la shasiul tv .

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 28 Oct 2015 - 8:25

Nu am gasit pe nicaeri explicatii , cum se procedeaza practic  la cuplarea pe shasiul tv , a programatorului , fara demontarea memoriei .
- Shasiul se scoate de sub tensiune ?
- Ce se decupleaza la procesor/memorie  , sau nu se decupleaza nimic ? E vb de ceva magistrale , dar care ,  ca sant mai multe ?
- La conectarea in cupla service  , trb urmarit conexiunile , fiindca la aceste cuple de service , difera conecsiunile de la un shasiu la altul .
As dori ceva lamuriri , chiar daca sant mai multe decat am enumerat eu , sau de ce trebuie sa se tina cont neaparat .

In speranta ca nu am gresit aria , rog moderatorul sa mute postarea acolo unde ai este locul .

Va multumesc ptr atentie si rabdarea de a citi aceste rugaminti .

virgil

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 65
Localizare : braila
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/06/2010

Sus In jos

Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . Empty Re: Cuplare practica a programatorului la shasiul tv .

Mesaj Scris de Costin la data de Mier 28 Oct 2015 - 13:04

Sunt diverse programatoare. Unele stiu sa acceseze memoria direct pe soclu, altele in montaj ([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]). Cand programam memoria (controlerul) in circuit, de cele mai multe ori placa trebuie alimentata.
Ce programator folositi?
Costin
Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 4042
Varsta : 57
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . Empty Re: Cuplare practica a programatorului la shasiul tv .

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 28 Oct 2015 - 15:38

Am un programator facut de mine , home made , ca cel din atasament . Am zis sa o iau mai incet , sa vad ce iese si  daca sant in stare .
Sant la inceput in prb aceasta , dar deoarece , in ultima vreme tot mai des am intalnit tv-uri cu probleme de memorie , m-am hotarat sa incep cu ceva mai usor .
Din ce am citit , acest programator , din atas , poate avea si o extensie de conexiuni la shasiul tv-ului , tocmai ptr a nu demonta memoria .
Din aceasta cauza am multe nedumeriri la conectica , si inainte de a ma apuca de minuni , intreb .

Multumesc

Cuplare practica a programatorului  la shasiul tv . Skema_EEPROM24cxx

Ultima editare efectuata de catre Costin in Mier 28 Oct 2015 - 19:22, editata de 1 ori (Motiv : adaugare imagine)

virgil

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 65
Localizare : braila
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 20/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de chirila nelu la data de Mier 28 Oct 2015 - 17:51

Eu zic daca sunteti la inceput ,sa nu va prea complicati si atunci cind aveti nevoie sa scrieti o memorie scoatetio din circuit [de pe sasiu] ,eu unul asa procedez intodeauna ,in circuit operatiunia este putin complicata si cum bine a spus Admin Costin,sunt diverse programatoare unele merg direct in monaj altele merg doar cu memoria scoasa ......

chirila nelu

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 55
Localizare : tecuci
Data de inscriere : 25/10/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de Costin la data de Mier 28 Oct 2015 - 19:26

Daca este mai comod de citit/programat in circuit, atunci deconectati memoria  de la SCL, SDA si Vcc din circuit si conectati fire la programator.
Costin
Costin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 4042
Varsta : 57
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

http://www.e-rusu.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum